آشنایی با PMS در صنعت هتل داری

قسمت اول

سیستم مدیریت یکپارچه هتل Hotel PMS (Hotel Property Management System) که به عنوان سیستم عامل هتل شناخته می شود یکی از جدیدترین تکنولوژی های مدیریت هتل بر بستر ابر می باشد. در PMS تمامی فرآیندهای هتل اعم از رزرواسیون، حسابداری، مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) و همچنین مدیریت قسمت های دیگر هتل تحت یک فرایند کاملاٌ هوشمند و بدون دخالت اپراتور انسانی بر روی سکوی های نرم افزاری ابری به صورت “تمام آنلاین” انجام می شود. این فرایند ها از لحظه رزرو توسط مشتری با فرآیند جایابی و ثبت رزرو شروع شده و تا لحظه خروج مسافر از هتل و اضافه شدن به لیست مدیریت ارتباط مستمر با مشتری ادامه می یابد.

یک PMS  بروی یک بستر کاملاً ابری مستقر می‌شود.این موضوع بدین معنی است که هتل کلیه فرایندهای موردنیاز خود را به‌عنوان یک سرویس و بدون نصب تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ، نگهداری و پشتیبانی کاربر انسانی از طریق PMS دریافت می‌کند و تنها به میزان مصرف خود از PMS هزینه شارژ آن را می‌پردازد. علاوه بر موارد یادشده یک PMSبه‌واسطه داشتن ویژگی واسط باز (Open API) قادراست تا موجودی لحظه‌ای هتل شمارا به شبکه‌های فروش جهانی نظیر Booking.com، Hotels.com و دیگر شبکه های فروش منتقل کند و هر حجمی از رزرو را از کلیه شبکه های فروش متصل به شبکه به‌صورت آنلاین، بدون دخالت نیروی انسانی و کاملا بدون خطا دریافت و به‌طور خودکار مدیریت نماید. درواقع هدف اصلی استفاده از PMS در صنعت هتلداری افزایش میزان فروش هتل و کاهش هزینه‌های عملیاتی رزرو می باشد.

ویژگی جذاب PMS در مدیریت بازاریابی آنلاین و مانیتورینگ لحظه‌ای آن است به‌طوری‌که در هرلحظه می‌تواند سهم بازار هتل در آن منطقه جغرافیایی را تشخیص داده و با گزارش‌های مختلف به اطلاع مدیر هتل برساند لذا استراتژی فروش و بازاریابی آنلاین را به‌طور کاملاً هوشمند مدیریت و پیش‌بینی می‌کند.

برخی از ویژگی‌های اصلی PMS جهت آشنایی بیشتر در زیر آورده شده است.

  • کاهش ۷۵ درصدی هزینه‌های نصب و نگهداری تجهیزات نرم‌افزاری، امنیتی و سخت‌افزاری هتل
  • یکپارچگی با کلیه دستگاه‌های مورداستفاده در داخل هتل نظیر رستوران، حسابداری، و… و همچنین خارج از هتل مثل سرویس‌های مرتبط با هتل (اتصال به بانک یا شبکه‌های رزرو و پارکینگ و ترافیک)
  • درک و تحلیل خودکار نظرات مشتری و حفظ ارتباط مستمر با مسافر جهت افزایش میزان فروش
  • انعطاف‌پذیری بسیار بالا

در قسمت‌های بعدی به آشنایی هرچه بیشتر با اجزا و قسمت‌های مختلف یک PMS در صنعت هتل داری می‌پردازیم و همچنین با اولین PMS ایرانی و امکانات آن آشنا می‌شویم.

برچسب‌ها, , ,